از خواص آبغوره بیشتر بدانید | طب ایرانی

خواص آبغوره رو میدونید؟ خوردن آبغوره بلوغ دختران رو جلو میندازه و قانون رو باز می کنه. در دفع زردی موثره. اگه می خواین با خواص آبغوره بیشتر آشنا شید این مطلب رو بخونین.

نبض ما– خواص آبغوره بیشماره. آبغوره با افزایش اسیدیته معده می تونه در هضم غذاهای چرب و سنگین به درد بخور باشه. از اونجایی که آبغوره شامل ویتامینCه، می تونه التهاب مخاط دهن و خونریزی لثه ها که به وجود اومده به وسیله کمبود این ویتامین باشه رو کم کنه.

از طرفی به دلیل داشتن اسیدهای آلی پتاسیم دار واسه درمان پا درد و کمر درد، درد سیاتیک و روماتیسم خوبه. هم اینکه به دلیل ترکیبات ضد عفونی کننده، پاک کننده معده و رودهه و در رفع کرم روده هم موثره. آبغوره صفرابره و کمک به دفع زردی می کنه و هم اینکه می تونه باعث تقویت کبد شه.

طبع آبغوره

از دید طب سنتی آبغوره طبع سرد داره و واسه افراد سرد مزاج و کسائی که ممکنه دچار ضعف اعصاب باشن پیشنهاد نمی شه.

خواص آبغوره به صورت ناشتا

بعضی وقتا آدما به خاطر کاهش وزن به طور ناشتا آبغوره مصرف می کنن، این افراد باید بدونن که مصرف ناشتا و همیشگی آبغوره می تونه به مخاط دستگاه گوارش آسیب وارد کرده و اونو مستعد زخم کنه.

تغییر روش زندگی از جمله؛ افزایش فعالیت بدنی همراه با رژیم غذایی کم کالری می تونه در کاهش وزن افراد اثر داشته باشه. اما اضافه کردن آبغوره به سالاد به خوش طعم شدن اون کمک می کنه و از اون جایی که این غذا کم کالری بوده می تونه در کنترل وزن اثر داشته باشه.

خواص آبغوره واسه کاهش چربی خون

این طور انگار آبغوره به دلیل داشتن ویتامین C می تونه باعث کاهش چربی و فشارخون شه. البته ذکر این نکته لازمه که هرچند این چاشنی می تونه تا حدودی از افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب و افزایش فشارخون جلوگیری کنه ولی در موارد پرفشاری خون و چربی خون بالا مصرف آبغوره جانشین دارو نیس.

یعنی داروهای تجویزی دکتر نباید کم یا قطع شه، بلکه مصرف آبغوره می تونه در کنار درمانای استاندارد این بیماریا روش زوم بشه. ذکر این نکته هم مهمه که نگهداری و گرما دراز مدت آبغوره هم از شامل ویتامین C و به دنبال اون از منافع خواص آبغوره کم می کنه.

خواص آبغوره واسه درمان لکه های پوست

آبغوره و آب نارنج و سرکه سیب رو به اندازه مساوی با هم مخلوط کنین. روزی دو تا سه بار روی لکه های بمالید. این محلول خاصیت لایه برداری داره و کم کم باعث از بین رفتن لکه های صورت می شه.

خواص آبغوره در طب سنتی

– غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابضه.

– در درمان ورم مخاط دهن و نرمی لثه ها موثره.

– آبغوره واسه درمان چاقی بیشتر از اندازه خوبه.

– مریضی اسکوربوت که به دلیل کمبود ویتامین C در بدن به وجود میاد ، با آبغوره درمان می شه.

– آبغوره چون دارای تارتارات پتاسیمه، واسه درمان سیاتیک و رماتیسم زیاد خیلی خوبه.

– در دفع زردی موثره.

– خوردن آبغوره بلوغ دختران رو جلو میندازه و قانون رو باز می کنه.

– گرما و صفرای بدن رو دفع می کنه و روده ها رو ضد عفونی می کنه.

– آبغوره تقویت کننده کبد است.

– واسه برطرف کردن ورم گلو ، آبغوره قرقره کنین.

– واسه دفع کرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره مشکی استفاده کنین. البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین دوری کنین.

– آبغوره درمان کننده پا درد و کمردرده. واسه درمون میشه به مدت ده روز آش آبغوره مصرف کرد . البته از خوردن غذاهای سنگین در این مدت دوری کنین.

– آبغوره اسهالای ساده رو درمان می کنه، به این منظور باید ۳ مرتبه در روز و هر بار یه قاشق غذاخوری مصرف شه.

– آبغوره حفظ کننده جنینه، به خاطر این باید کمی آبغوره همراه با غذای روزانه مصرف شه. اما باید از خوردن زیاد غوره دوری کرد، چون غوره مدره و امکان داره موجب سقط جنین شه.

– اگه چند قطره از آبغوره رو هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانند، خونریزی رو بند می آورد.

– واسه درمان چرک گوش میشه آبغوره و سرکه رو به طور مساوی با هم مخلوط کرد و چند روز، روزی سه مرتبه و هر بار ۱ تا ۲ قطره در گوش بچکانید.

– مالیدن مخلوط مساوی آبغوره و آب تره، در محل بواسیر، پس از اجابت مزاج خوبه و اونو درمون می کنه.

کپک آبغوره

در زمانای قدیم عادی بود که کپکی که روی آبغوره می بست رو بر می داشتن و بقیه اونو مصرف می کردن. هرچند تا الان مسمومیت و یا مریضی دیگری که در اثر مصرف کوتاه مدت اون ایجاد شده باشه گزارش نشده، مخصوصا اگه مقدار کپک ناچیز باشه، اما این کار از دید سلامتی غلطه.

نیاز به ذکره که هیچوقت نباید لایه کپک با آبغوره داخل بطری مخلوط و مصرف شه. از اون جایی که مصرف دراز مدت آبغوره کپک زده می تونه در بروز سرطان نقش داشته باشه، پس پیشنهاد می شه که از مصرف باقی مونده آبغوره کپک زده دوری شه.

مضرات آبغوره

تلاش کنین آبغوره رو به تنهایی نخورین، چون روی معده اثر سوئی میذاره. از اون جایی که بعضی وقتا واسه جلوگیری از رشد کپک به آبغوره نمک اضافه می کنن، در این صورت مصرف اون واسه مریضایی که باید مصرف نمک رو محدود کنن مانند بیماران گرفتار به پرفشاری خون، بیماران قلبی و کلیوی پیشنهاد نمی شه.

به کار گیری این چاشنی واسه مریضایی که زخم معده دارن و یا گرفتار به التهاب روده هستن هم منع مصرف داره.

جمع آوری نبض ما

.

منبع : nabzema.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *