از خواص اسکراب پوست چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از خواص اسکراب پوست چه میدونید؟

از خواص اسکراب پوست چه میدونید؟

اسکراب پوست، سلولای مرده رو از سطح پوست پاک می کنه و آلودگیا رو از منافذ پوست خارج کرده و پوست رو نرم و لطیف می کنه.

با اسکراب و پاک کردن آلودگیا از سطح پوست، کرم چین و چروک، کرم صورت یا محلول ضد جوش شما موثرتر از قبل عمل می کنه، چون اجازه نفوذ به زیر سلولای پوستی داده می شه و سلولای مرده مانع رسیدن و جذب مواد مغذی به پوست نیستن.

دکتر انشاییه ، متخصص پوست و مو با بیان اینکه الان بعضی اسکرابا به صورت شویندهایی شامل ذرات زبر در بازار هست، گفت:

«این ذرات زبر بیشتر از هسته زرد آلو تشکیل شدن. آدما به صورت حرکات زمونه ای پوست خود رو با این اسکرابا می شویند و این دانه های ریز و زبر پوست رو تمیز کرده و به باز شدن منافذ پوست کمک می کنن. در گذشته از سفیداب واسه لایه برداری سطحی پوست استفاده می شد.

اسکراب با در نظر گرفتن نوع پوست، معمولا هفته ای یه یا دو مرتبه انجام می شه و اسکراب روزانه به پوست آسیب میرسونه.

اسکراب پوست به معنی لایه برداری سطحی پوست (لایه های شاخی و سلولای مرده پوست) است که با لایه برداری فرق داره. لایه برداری کلمه ای بیشتر که شامل لایه های عمقی تر پوست هم می شه. البته لایه برداریای عمیق پوست باید به وسیله دکتر انجام شه و افراد نباید خودسرانه مبادرت به این نوع لایه برداری کنن.

بهتره از کرمای لایه بردار تحت نظر دکتر متخصص استفاده کنین، چون در بسیاری مواقع اصلا احتیاجی به به کار گیری لایه بردارها نیس و باید دید که دکتر متخصص پوست تشخیص به کار گیری کدوم لایه بردار رو میده.»

روش درست اسکراب پوست

محصول مناسب اسکراب پوست رو جفت و جور کنین

همیشه بهترین اسکراب رو انتخاب کنین. البته این به معنی گرون ترین نوع نیس، بلکه منظور مناسب ترین اونا، واسه پوست شماس. امروزه تنوع بسیار خیلی از اسکرابا در فروشگاه ها هست که انتخاب اسکراب مناسب از بین همه اونا سخت به نظر می رسه.

شاید مجبور شید چند محصول جور واجور رو امتحان کنین تا اینکه فهمیده باشین کدوم واسه پوست شما مناسب تره. شما باید دو نوع اسکراب جفت و جور کنین: یکی واسه صورت تون و دیگری واسه کل بدن تون. داروخونه بهترین جاییه که می تونین اسکراب مناسب پوست تون رو از اونجا جفت و جور کنین.

اسکراب رو در حموم بذارین

اسکراب خود رو در حموم نزدیک دوش یا وان بذارین. فقط در این صورت از یاد نمیبرین که ازش استفاده کنین و در نتیجه درخشش پوست تون هم حفظ می شه.

اسکراب رو روی پوست مرطوب استفاده کنین

قبل از به کار گیری اسکراب، پوست تون رو خیس کنین. این کار به همه ترکیبات موجود در اسکراب اجازه می دید که با پوست صورت و بدن تون تماس برقرار کنن، پس پوستتون رو بسیار نرم و لطیف می کنه.

آروم اسکراب کنین

اسکراب رو به پوست بمالید و پوست خود رو به آرومی ماساژ بدین. از ماساژ دادن محکم جدا دوری کنین و مراقب باشین که مواد اسکراب به دور و بر چشما مالیده نشه. نقاطی از صورت که میشه کمی محکم تر ماساژ داد، شامل پیشونی، بینی و چانه هستن.

اسکراب رو به صورت زمونه ای بمالید

اسکراب رو با ماساژهای زمونه ای کوچیک روی پوست شروع کنین و هیچ نقطه ای از پوستتون رو جا نذارین . اسکراب رو از صورتتون شروع کنین و بعد کم کم همه بدنتون رو اسکراب کنین. زیر زانوها و آرنج هاتون رو یادتون نره. واسه قسمتای بزرگ بدن می تونین از ماساژهای زمونه ای بزرگ استفاده کنین.

حواستون به نقاطی که اسکراب می کنین باشه

هنگام اسکراب پوستتون حواستون به نقاط حساس بدن مانند سینه ها و پایین تنه، گردن و صورتتون باشه. پوست این مناطق حساس تر هستن، پس باید این مناطق رو آروم تر ماساژ بدین. فشار بیشتری رو روی پوست زانوها، آرنجا و پاها وارد کنین، چون پوست این نقاط از بدن کلفت تر هستن.

از لیفه استفاده کنین

در مواردی که پوستتون بسیار کلفت و کلفته، اسکراب رو همراه لیفه روی پوستتون ماساژ بدین تا نتیجه بهتری از اون بگیرین. هر چند لیفه چیزی مثل اسفنجه (تصویر بالا)، ولی بافت اون کلفت تر از اسفنجه و وقتی که خیسه مانند اسفنج نرم نمی شه. لیفه رو می تونین از داروخانه ها و یا جایی که وسایل حموم میفروشن جفت و جور کنین.

اسکراب رو بشورید

وقتی اسکراب بدن تون تموم شد، اونو به مدت طولانی روی پوستتون نذارین ، چون پوست تون بسیار خشک و دچار خارش می شه.

پس پوست خود رو خوب بشورید. مطمئن شید که تموم مواد اسکراب از پوست شما پاک شده. وقتی که همه مواد به طور کامل شسته شه، پوستی لطیف و نرم دارین.

پوست خود رو خشک کنین

پوست خود رو با هوله ای نرم و خیلی آروم خشک کنین و با کالاهایی که روزانه واسه مراقبت از پوست خود استفاده می کنین، ادامه بدین.

از لوسیون استفاده کنین

بعد از اسکراب پوست، مقدار زیادی لوسیون رو روی پوست تون بمالید. از کرم صورت هم روی صورت و گردن تون استفاده کنین. لوسیون رو باید مسقیما بعد از اسکراب استفاده کنین. به این روش صورت تون مرطوب شده و دچار خشکی نمی شه.

هشدارها

– بعضی مواقع در آرایشگاها لایه بردای عمیق انجام می شه که این عمل اشتباه است.

– به پیشنهاد دوستان یا از روی تبلیغات از لایه بردارها استفاده نکنین، چون در این حالت پوست ضعیف می شه.

– یادتون باشه که اسکراب، تفریح و سرگرمی نیس و اگه با دقت و به درستی صورت قبول نکنه، آسیبای جدی به پوست وارد می آورد. بعضی از افراد با استفاده افراطی و خشن از اسکرابا باعث صدمات و خراش پوست می شن.

– واسه تاثیر بیشتر، با پوست خود با ملایمت و به دور از هر گونه خشونتی رفتار کنین. تاثیر لایه برداری در دراز مدت و با صبر بدست میاد، نه با شدت و سرعت. با استفاده افراطی از اسکرابا، پوست حالت جمع شدگی به خود گرفته و در موارد زیادی بد تر، پوست بسیار نازک و شکننده می شه.

– از اسکراب فقط یه یا دو بار در هفته استفاده کنین. استفاده هر روزه از اون، منتهی به آسیبای پوستی می شه، پوست شما خشک و خشن شده و اگه دارای پوستی حساس باشین، شک نداشته باشین یافته های بدتری بدست میاد.

– بعد از پاک کردن موهای بدن، از اسکراب کردن دوری کنین، چون بعد از تمیز کردن موهای بدن، پوست شدیدا حساس شده و در خطر سوزش قرار میگیره.

– همیشه بعد از لایه برداری و پاک کردن سلولای مرده از سطح پوست، از کرم ضد آفتاب استفاده کنین (غیر از شب)، چون پوست نسبت به نور عکس العمل نشون میده.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *