از خواص باورنکردنی بادام زمینی چه میدانید؟ | سبزیجات

از خواص باورنکردنی بادام زمینی چه می دونین؟

از خواص حیرت انگیر بادام زمینی و روغن اون چیزی میدونید؟ روغن بادام زمینی همونطور که از اسمش برمیاد، یه نوع روغن گیاهی است که معمولا در طبخ و پز استفاده می شه و از بادام زمینی گرفته شده. روغن بادام زمینی شکلای جور واجور مختلفی داره از جمله تصفیه شده، غیر تصفیه شده، سرخ شده و پرس سرد. این فرق در اندازه مواد مغذی و امتیازات این روغنا تغییراتی ایجاد کرده. افراد معمولا به خاطر این از روغن بادام زمینی در طبخ و پز استفاده می کنن که طعمی باحال و متفاوت به غذا میده، مخصوصا اگه نوع سرخ شده اونو مورد استفاده بذارین، البته از دیگر دلایل استفاده این روغن اون هستش که از روغنای دیگه سالم تره.

بیشترین امتیازات روغن بادام زمینی واسه سلامت، از اسیدهای چرب مختلفی که داره میاد، از جمله اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک. سطح نامتعادل اسیدای چرب می تونه واسه سلامت خطرناک باشه، اما روغن بادام زمینی مقدار مناسبی از این اسیدها رو در خود داره که می تونه از راه های متفاوتی به تقویت سلامت کمک کنه. هم اینکه ویتامینا، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک دیگری که در روغن بادام زمینی هست هم، واسه سلامت مون به درد بخور هستن. بیایید نگاهی دقیق تر به امتیازاتِ این روغن سالم و خوش طعم واسه سلامت داشته باشیم.

تاثیر روغن بادام زمینی بر سطح کلسترول

برخلاف خیلی از روغنای گیاهی، روغن بادام زمینی هیچ گونه کلسترولی نداره که یکی از عوامل مهم واسه بیماریای قلبی عروقی مانند آترواسکلروزه و از پایه باعث بسته شدن رگا می شه. از اونجا که روغن طبخ و پز به راه های مختلفی استفاده میشن، حذف کلسترولای مضر از برنامه غذایی به نابود کردن شکلای جور واجور مختلفی از بیماریا میرسه.

روغن بادام زمینی نه فقط کلسترول پایینی داره، بلکه می تونه به کاهش کلسترول فعلی تون هم کمک کنه، چون شامل استرول گیاهیه. این فیتو استرولها در واقع با جذب کلسترولای بد در معده و روده مقابله می کنن که می تونه سطح کلسترول رو ۱۰ تا ۱۵ درصد کم کنه.

تاثیر روغن بادام زمینی بر سلامت قلب

همونطور که در بالا گفته شد، روغن بادام زمینی خطر دچار شدن به آترواسکلروز رو کم می کنه که در نتیجه از سکته قلبی و مغزی در امان می مونید. روغن بادام زمینی هم اینکه شامل اسیدای چرب غیر اشباع مانند اسید اولئیکه که باعث افزایش کلسترول خوب به نام HDL در خون می شه. این کلسترول پر خاصیت، به نابود کردن و کاهش کلسترول بد ( LDL ) کمک می کنه که در نتیجه خطر دچار شدن به مریضی قلبی عروقی و سکته مغزی رو کم می کنه.

تاثیر روغن بادام زمینی بر پیشگیری از سرطان

روغن بادام زمینی هم اینکه پر از آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله رزوراتروله. این ترکیب با از کار انداختن رادیکالای آزادی کار می کنه که اجناس جانبی خطرناک متابولیسم سلولی هستن و باعث خیلی از بیماریا از جمله سرطان در بدن می شن. تحقیقات نشون داده، به کار گیری روغن گیاهی پر از رزوراترول مانند روغن بادام زمینی، می تونه به لطف آنتی اکسیدانای قوی، خطر گسترش سرطان رو کم کنه.

تاثیر روغن بادام زمینی بر فشار خون

رزوراترول یه تاثیر مهم دیگه هم روی بدن داره. با هورمونای جور واجور در بدن تعامل می کنه که روی رگای خونی تاثیر دارن مانند آنژیوتانسین که باعث تنگ شدن عروق و شریانا می شه. با خنثی ساختن تاثیر اون هورمون، رزوراترول به کاهش فشار خون کمک می کنه که باعث کاهش فشار روی سیستم قلبی و عروقی می شه.

تاثیر روغن بادام زمینی بر تقویت شناختی

مریضی فراموشی، یکی از فراگیرترین و تراژیک ترین مشکلاتیه که افراد با بالا رفتن سن شون دچار اون می شن. اما رزوراترول که آنتی اکسیدانی چند کاره س نشون داده که می تونه شروع بیماریای شناختی مانند فراموشی رو متوقف یا به تعویق بندازه. رادیکالای آزاد مسئول شکستن راه عصبی در مغز هستن، پس آنتی اکسیدانایی مانند رزوراترول می تونن جلوی این روند رو خوب بگیرن.

تاثیر روغن بادام زمینی بر سلامت پوست

روغن بادام زمینی، مانند خیلی از دیگر روغنای گیاهی پر از ویتامین E هستش. ویتامین E مخصوصا در اثبات و سلامت پوست خیلی مهمه. پوست رو از آسیب رادیکالای آزاد که باعث چروک، لکه و دیگه مشکلات پوستی می شن مراقبت می کنه. ویتامین E موجود در روغن بادام زمینی، ظاهر پوست رو جوون و سالم نگه می داره

تاثیر روغن بادام زمینی بر سیستم ایمنی

آخرین مزیت سطح بالای رزوراترول در روغن بادام زمینی، بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدنه. عفونتای ویروسی و قارچی، بسیار به این آنتی اکسیدان حساس هستن. پس اضافه کردن روغن بادام زمینی به برنامه غذایی تون می تونه شما رو از این جهت هم ایمن نگه داره. سلولای سفید بدن تحریک می شن تا تموم عوامل خارجی تهدید کننده رو از بین ببرن.

سخن آخر: با وجود اینکه اسیدهای چرب موجود در روغن بادام زمینی به درد بخور هستن، اما تنها مقدار متعادل اونا می تونه به درد بخور باشن. به هر حال هر روغنی کالری بالایی داره. پس هنگام طبخ و پز با این روغن هم مانند دیگه روغنا، اندازه رو رعایت کنین تا باعث اضافه وزن تون نشه.

از خواص باورنکردنی بادام زمینی چه می دونین؟

۱۵ روش خونگی باحال واسه بزرگ کردن سینه

بازیگر زن ایرونی یکی از زیباترین زنان خاورمیانه شد (تصاویر)

.

منبع : irannaz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *