از خواص باورنکردنی گلابی چه می دانید؟ | سبزیجات

به گزارش ایران ناز گلابی میوه ایه سبز یا زرد رنگ ، آبدار و مخروطی شکل که دارای طعمی خوش و معطره. گلابی رو شاه میوه یا آمرود هم می گن و به میوه پیوندی و سرحال اون شاه آمرود می گن. گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی مخصوصاً نواحی شمال غربی ایران و کوههای قفقازه.

 

گلابی بعد از سیب مهم ترین میوه دانه دار دنیا و ایران هستش. گلابی رو در زبون عربی سَفرجَل یا عَرمُوط و در زبون انگلیسی PEAR می گن.گونه های جور واجور گلابی طعمای جورواجور از ترش تا شیرین دارن . این میوه شامل ویتامینای E و C ، کلسیم ، آهن، منیزیم و روش.

 

چون گلابی میوه ای آبدار و شامل ویتامین C هستش ، در زیبایی پوست شما بسیار مؤثره. یکی از خواص گلابی ملین بودن اون هستش . هم اینکه دانه های ریزی که در موقع خوردن گلابی زیر دندون احساس می کنین، واسه دفع مواد زائد بدن بسیار مؤثره درخت گلابی در برابر سرما از سیب حساس تره.

 

 

گلای گلابی در بهار کمی زودتر از سیب باز می شن ، به خاطر همین بیشتر در خطر سرمای بهاره قرار می گیرن . در تابستون، گیاه گلابی گرما رو بیشتر از سیب تحمل می کنه. گل و میوه گلابی در انتهای شاخه ها و سیخکای دو ساله ایجاد میشه ، پس هنگام هرس درختان بارور ، باید در حفظ سیخکا دقت کرد. اندازه محصول در باغای معمولی به ۴۵ تن در هکتار می رسه.

 

تعداد ارقام گلابی موجود در ایران حدود ۱۲۰ نوعه. مهمترین ارقام بومی عبارتند از :شاه میوه کرج ، شاه میوه خراسان ، شاه میوه اصفهان ، گلابی نطنز کاشان ، محمدعلی مشهد ، سه فصله کرج ، سیبری ، گلابی پیغمبری .از گلابیای خارجی هم که کم و بیش در ایران کشت می شن میشه :

 

آنژو، وینترنلیس، بارتلت، دوشس، ژاندارک، باسه، کولمار، بوره ژیفار و دوینه دوکومیس رو نام برد. بارتلت که در اروپا بنام ویلیامز مشهوره، مهم ترین و پر کشت ترین گلابی در دنیا هستش.یه نوع گلابی جنگلی که در کهکیلویه می رید و تخم اون زیاده رو انجوجک می گن. میوه اون قابل استفاده نیس،

 

ولی وقتی که میوه روی خاک میفته و می پوسد، تخم اونو جمع آوری می کنن که استفاده درمانی زیادی داره.قسمتایی از درخت گلابی که مورد استفاده غذایی و درمانی قرار میگیره: ۱- میوه ۲- برگ ۳- پوست درخت اون هستش. گلابی رو میشه به شکل خام یا پخته ( مربا و کمپوت) مصرف کرد.

 

 

 

گلابی میوه ای عالی و گوارا و پرآبه که خاصیت لینت دهندگی داره. آدمایی که یبوست دارن تلاش کنن ۱ تا ۲ عدد گلابی در روز بخورند و بدون این دست اون دست کردن ۱ لیوان آب ولرم بنوشن که خاصیت ملین اون قوی تر شه.گلابی دارای دانه های بسیار ریزیه که خصوصاً نزدیک هسته اون زیاده. این دانه ها از جنس سلولزاست و در دستگاه گوارش هضم نمی شه. از این رو با عبور از دستگاه گوارش ، معده و روده رو پاک می کنه و کلیه مواد زائد باقیمونده در شکم رو دفع می کنه.

 

پوست گلابی که در برابر نور خورشید قرار داره ، از نظر ویتامینا غنی تره. هم اینکه قسمت کلی فیبر گلابی در پوست اون هستش ، پس نباید هنگام خوردن ، پوست اونو جدا کنین.کسائی که گرفتار به فشار خون هستن ، اگه به طور مرتب گلابی بخورند خون اونا تصفیه می شه .

 

گلابی واسه غدد داخلی بدن خیلی خوبه . تانن و پتاسیم اون، اسید اوریک رو به هر اندازه که باشه حل می کنه. به خاطر این افراد گرفتار به نقرس، آرتروز و رماتیسم می تونن از اون بهره زیادی ببرن.گلابی واسه درمون امراض سینه یه میوه عالیه

 

و این خاصیت مربوط به تانن اون هستش و اگه گلابی کمی گس باشه واسه سینه بهتره.گلابی به دلیل داشتن ارسنیک رعشه رو درمان می کنه.ماده مهم دیگری که در گلابی هست عنصر بور( BORON ) است که با افزایش جذب کلسیم ، از بروز پوکی استخون به خصوص در زنان یائسه جلوگیری می کنه.

 

 

موادی که واسه استخوانا مفیدن، واسه مغز هم نافع ان. گلابی هم از این قانون مستثنی نیس و از میوه هاییه که واسه حافظه و جمع کردن حواس خوبه.مواد موجود در گلابی واسه تقویت بدن پس از بیماریایی که نیرو و توان آدم رو تحلیل می بره، خیلی خوبه.

 

شاید واسه همینه که واسه بیماران کمپوت گلابی می بریم. در دوران نقاهت بیماریایی چون سل، کم خونی و ضعف شدید خوردن مخلوط آب گلابی و به خیلی خوبه.گلابی یکی از میوه های ضدعفونی کننده یا ضد مسمومیته و این خاصیت به دلیل ادرارآور و ملین بودنشه.

 

گلابی موجب سرحالی و تازگی بدن و پوست می شه.گلابی واسه بیماران دیابتی میوه خیلی خوبیه ، چون قسمت بزرگ قند اون سلولز، سوربیتول و لوولوزه . شاید به خاطر همین حکیم عالیقدر ایرونی ابوعلی سینا، گلابی یا کمپوت اونو واسه بیشتر بیماران

 

مجاز دونسته و اونو” شاه میوه” خونده.گلابی ترشح بزاق رو زیاد می کنه ،در نتیجه هضم غذا رو آسون می کنه . پس پوره اون واسه سالمندان خیلی خوبه.فیبر موجود در گلابی لینین(LININ) است که غیرقابل حل بوده و واسه کاهش کلسترول خون بسیار مؤثره.

.

منبع : irannaz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *