از خواص برگ سنا چه می دانید؟ | سبزیجات

ما ایرانیان از گذشته تا حالا در سبد مصرفی مون گیاهان دارویی جایگاه خاص ای داشته و دارن. مادربزرگهایمان واسه هر دردی یه درمان خونگی با یه گیاه دارویی در آستین داشتن. نشریه اینترنتی آرگا به خاطر همین در مورد خواص برگ سنا میگه تا شما رو با این گیاه جادویی بیشتر آشنا کنه.

گیاه سنا به شکل بوته ای در طبیعت حضور داره. این گیاه در اصل بومی منطقه هند و آفریقا هستش که به دو صورت وحشی و اهلی به بقیه نقاط جهان صادر می شه. در ایران در نواحی خلیج فارس این گیاه رویت شده اما به دلیل درخواست فراوون از طرف مردم, مقدار موجود کافی نیس و کلی مصرف اون از واردات تامین می شه. این گیاه دارویی که نسبت به بقیه گیاهان کمتر شناخته شده خواص به درد بخور زیادی داره. واسه آشنایی با خواص برگ سنا ما رو همراهی کنین.

خواص برگ سنا و فواید مصرف اون

از برگ گیاه سنا و میوه این گیاه بیشترین مصرفی که می شه به عنوان مسهل و ملینه چون در درمان یبوست تاثیر به سزایی داره. برگ سنا طبعی گرم و خشک داره. در موقع مصرف گیاه سنا ممکنه شخص دچار دل پیچه بشه واسه حل این مشکل برگ سنا رو با تخم گشنیز, گل سرخ و گل ختمی استفاده کنین.

از خواص برگ سنا چه میدونید؟

از جمله ویژگیای برگ سنا اینه که اگه جوشونده شه دیگه خاصیت مسهل بودن نداره. از خواص برگ سنا میشه به تصفیه کننده خون بودن, اشاره کرد. دم کرده برگ سنا گیاهی مناسب واسه پریودیه. گیاه سنا مسهل کننده بلغم, اخلاط سینه و صفراه. سنا خاصیت نورانی کنندگی پوست داره. از دیگر فواید سنا بدونین که واسه درمان مریضی صرع, رفع دردهای میگرن و سردردهای کهنه موثره.

اگه از نقرس و سیاتیک رنج می برید از دم کرده سنا استفاده کنین. واسه برطرف کردن کمر درد و درهای مفاصل, برگ گیاه سنا رو با روغن زیتون بجوشونین و بعد از صاف کردن این معجون اونو بخورین و به محل درد بمالید تا آروم شه. واسه خلاص شدن از این دردهای گفته شده می تونین پنج گرم برگ سنا رو با عسل ترکیب کنین و یه هفته  مصرف کنین. از دیگر خواص سنا رفع شقاق دست و پا با نوشیدن دم کرده اون هستش.

در درمان عارضه های پوستی برگ سنا رو با سرکه دم کنین و به مکانای مورد نظر بمالید. واسه حل مشکل خارشهای پوستی, لکه های مشکی و سفید روی پوست, زخمای قدیمی و ریزش موی سر سنا رو در سرکه بجوشونین و در محلای مورد نظر استفاده کنین. از دیگر خواص برگ سنا مصرف دم کرده این گیاه واسه رفع تنگی نفس هستش. برطرف کردن حالت تهوع و اختلالهای گوارشی از دیگر فایده های برگ سنا هستش. از سنا به عنوان داروی لاغری هم استفاده می شه, در آب کردن چربی های شکمی, سنای مکی رو با گل سرخ مثل چای دم کنین و بخورین. سنا نوعای جورواجور داره که در بین اونا سنای مکی از خاصیت بیشتری جهت چربی سوزی داره.

مقدار مصرف سنا دو گرم در دویست سی سی آب جوشه که پیشنهاد می شه بعد از دو هفته استفاده دو هفته مصرف این گیاه رو جهت جلوگیری از اسهال و تنبلی روده ها قطع کنین. روش راحت به کار گیری سنا مصرف قرص سنا هستش. مناسبترین زمان میل سنا در شبه.مصرف سنا واسه خانمهایی که باردار هستن و بچه شیر میدن, هم اینکه کودکان زیر ده سال ممنوعه. از مشکلات مصرف بیشتر از اندازه سنا میشه دردهای ناحیه شکمی, دل پیچه و تنبلی روده ها رو گفت. از میوه سنا بجای برگ اون میشه واسه کودکان بالای ده سال بهره برد.

خواص گیاهان دارویی رو بشناسیم و از اونا در درمان بیماریا بهره ببریم. امیده این مقاله در معرفی خواص برگ سنا واسه شما به درد بخور بوده باشه.

.

منبع : arga.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *