از خواص تخمه کدو بدانید! | تغذیه سالم

از خواص تخمه کدو بدونین!

وقتی کدو تنبل می‏ خورید، تخمهای اونو دور نریزید. این تخمه‏ ها علاوه بر مزه‏ ی خوبی که دارن، واسه سلامتی هم بسیار سودمندند.

در ادامه ۱۰ مورد از فواید اونو واسه‏تون ذکر می‏کنم:

* حفاظت از پروستات

تخمه ‏ی کدو تنبل واسه حفظ سلامتی غده پروستات خوبه و موجب کاهش مشکلات به وجود اومده به وسیله دفع ادرار می شه که در بیماران گرفتار به بزرگی پروستات بیشتر مشاهده می ‏شه.

از موادی که در تخمه کدو تنبل وجود دارن و موجب بهبود کارکرد پروستات می ‏شن، می ‏توان به کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب امگا ۳ اشاره کرد.

* درمان افسردگی

تخم کدو تنبل دارای اسید آمینه “تریپتوفان” می ‏باشه. این اسید آمینه یه دشمن طبیعی واسه نابود کردن افسردگی می ‏باشه، اینجوری که تریپتوفان در بدن به سروتونین تبدیل می شه. همونجوریکه میدونید سروتونین یه منتقل کننده عصبیه که باعث ایجاد آرامش و شادی می شه.

* پیش‏گیری از پوکی استخون

از اون جایی که تخمه کدو تنبل غنی از “روی” می‏ باشه، در پیشگیری از پوکی استخون سودمنده. تحقیقات نشون داده که دریافت کم “روی” مربوط به گسترش بالاتر پوکی استخون (مخصوصا در مردان سن بالا) می ‏باشه.

با این که مریضی پوکی استخون بیشتر در زنان یائسه دیده می شه، اما بد نیس بدونین که ۳۰ درصد شکستگیای استخون لگن، در مردان اتفاق میفته و از هر ۸ مرد بالای ۵۰ سال، یه نفر شکستگی به وجود اومده به وسیله پوکی استخون رو تجربه می کنه.

* ضد التهاب طبیعی در آرتریت ‏ها

تخمه‏ی کدو تنبل به طور قابل توجه ‏ای التهاب رو کاهش می ‏دهد، بدون اون که مثل داروهای شیمیایی ضدالتهابی عادی مانند ایندومتاسین، دارای مشکلات جانبی باشه.

تخمه کدو تنبل

* پیش‏گیری از تشکیل سنگ کلیه

براساس تحقیقات انجام شده، تخمه کدو از تشکیل سنگ‏ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم جلوگیری می ‏کنه.

* درمان انگل‏ها

این تخمه‏، در بعضی فرهنگ ‏ها، به عنوان یه درمان طبیعی واسه نابود کردن کرم ‏های نواری و دیگه انگل ‏ها استفاده می ‏شه.

تحقیقات هم اینکه نشون داده که این دانه خوراکی، واسه مقابله با مریضی شیستوزومیازیس(تب حلزون)، که به وجود اومده به وسیله آلودگی با یه جور کرم‏ قلاب دار به نام شیستوزومه، بسیار موثره.

* کم کننده کلسترول خون

تخمه کدو شامل مقادیر قابل توجه ای از فیتواسترول‏ها هستش. فیتواسترولا ترکیباتی هستن که در گیاهان یافت می شن و ساختمون شیمیایی مشابهی با کلسترول دارن. با دریافت اندازه مناسبی از فیتواسترولا، اندازه کلسترول بد خون (LDL) کم میشه.

* پیشگیری از سرطان

همون فیتواسترول ‏ها که موجب پایین آوردن سطح کلسترول‏ بد می‏ شن، موجب حفاظت بدن در برابر خیلی از سرطان ‏ها هم می ‏شن. در واقع فیتواسترول، ایمنی بدن رو بالا می‏ برد.

* بهبود کارکرد مثانه

در بعضی تحقیقات نشون داده شده که عصاره‏ی تخمه کدو تنبل موجب بهبود کارکرد مثانه حیوانات شده. آلمانیا فکر می کنن که این دانه واسه درمان “مثانه تحریک پذیر” بسیار سودمنده.

تحقیقات دیگری هم نشون دادن که تخم کدو اثر قابل توجه ای در بهبود “مثانه بیش فعال” داراه.

این عملکردهای مثبت تخمه کدو تنبل به دلیل وجود اسیدهای چرب لازم، منیزیم، سلنیوم، ویتامین E و کمک به جفت و جور کردن پروتئین میوزین(که واسه انقباضات ماهیچه ای به کار میره)، هستش.

* منبع بسیار خوبی از منیزیم و دیگه املاح

تخمه کدو تنبل

نصف لیوان تخمه کدو تنبل، ۹۲ درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم رو تامین می ‏کنه. جالبه بدونین که بیشتر از ۳۰۰ عکس العمل بیوشیمیایی در بدن واسه فعالیت خود به منیزیم نیاز دارن؛ در واقع منیزیم باعث حفظ فعالیت طبیعی ماهیچه ها و اعصاب، ضربان منظم قلب و استواری استخوانا می شه. هم اینکه منیزیم در متابولیسم انرژی و سنتز پروتئین نقش به سزایی داره.

تخمه کدو تنبل هم اینکه شامل مقادیر قابل توجه‏ای از منگنز، فسفر، آهن، مس و روی می‏ باشه.

مهم ترین نکته اینکه، تا حالا تقریبا هیچ آسیب‏ ی جانبی از مصرف این دانه خوراکی گزارش نشده.

مریم مرادیان نیری – کارشناس تغذیه

زیبــاشو دات کام

.

منبع : zibasho.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *