از خواص جالب پیاز چه می دانید؟! | سبزیجات

واسه آدمایی که از خواص پیاز بی خبر هستن چند خطی درباره خواص پیاز قرار دادیم.از پیاز به عنوان یه داروی ضدعفونی کننده استفاده می شه. مالیدن آب پیاز به صورت از ایجاد لکه ها جلوگیری می کنه و از مخلوط آب پیاز و عسل میشه به عنوان یه کرم ضد چروک استفاده کرد. پیاز پر از ویتامین C،

 

کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روش که تا الان تحقیقات زیادی واسه اثبات خواص اون انجام شده.خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخون مؤثره؛ چون که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی مخصوصا کلسیم موجود در سلولای استخوانی از بروز پوکی استخون جلوگیری می کنه.

 

محققان دانشگاه برن سوئیس، ترکیبی در پیاز شناسایی کردن که از کاهش حجم استخون و پوکی اون جلوگیری می کنه. این ماده در پیشگیری در کاهش نیافتن مواد مصرفی مخصوصا کلیه سلولای استخوانی اثر زیادی داره.در این مورد سراغ یه کارشناس تغذیه رفته تا با ایشون در این مورد گفت وگویی داشته باشیم.

 

 

نوید میر در گفت وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان گفته: پیاز یکی از گیاهان بسیار قدیمیه که آدم اونو شناخته و در غذای خود استفاده می کرده. در کتابای پزشکان قدیم از پیاز به دلیل داشتن الیاف و ویتامینا و فلزات به عنوان داروخونه ای کامل نام برده شده.

 

ایشون اضافه کرده: پیاز، قند خون و کلسترول رو پایین می آورد، بوی اون میکروبای مضر رو نابود می کنه، قند خون رو کم می کنه، از دچار شدن به سکته جلوگیری می کنه، قلب رو فعال می کنه و کلسترول رو کم می کنه، گردش خون رو تقویت می کنه، به دلیل داشتن آنتی اکسیدان،

 

تنش و نگرانی رو نابود می کنه، الیاف غذایی اون دستگاه هاضمه رو تقویت می کنه، پیاز از سرطان ریه جلوگیری می کنه چون مواد شیمیایی موجود در پیاز خطر دچار شدن به سرطان ریه رو کم می کنه، مواد فلاونوید از دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها جلوگیری می کنه و فت و فراوون در پیاز پیدا میشه،

 

 

پیاز واسه پوست خیلی خوبه، چون خون رو تصفیه می کنه و در نتیجه رنگ چهره قشنگتر تر و باحال تر می شه.ایشون گفته: هم اینکه پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شه. پیاز به دلیل داشتن آهک، دندانه ها رو محکم می کنه و باعث استواری استخون بندی بدن می شه.

 

پس خوردن پیاز در کودکان گرفتار به نرمی استخون و سالمندان خوبه.ایشون تاکید کرده: اگه سرما خوردین، چند پیاز رو برش داده و در نقاط جور واجور خونه بذارین. پیاز مانند یه دستگاه تصفیه هوا از ابتلای بقیه اعضای خونواده به این مریضی جلوگیری می کنه.

 

هم اینکه اگه خارج خونه غذا می خورید، پیاز رو همراه اون استفاده کنین، چون ماده ای در پیاز هست که از مسمومیت غذایی حاصل از خوردن گوشت مونده جلوگیری می کنه.ایشون خاطر نشون کرده: اگه شخصی به دلیل مصیبت وارده دچار حملات عصبی شده،پیازی رو به دو نیم کرده و جلوی بینی اون بگیرین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *