از خواص خاکشیر چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از خواص خاکشیر چه میدونید؟

از خواص خاکشیر چه میدونید؟

هممون با شربت خاکشیر خاطرهای زیادی داریم. چه واسه درمان دل دردای کودکانه هامون، هم واسه گرمازدگی های در سفرمون و هم واسه خنک شدن در تابستون از شربت خاکشیر زیاد استفاده کردیم.

روش و اندازه مصرف خاکشیر:

خیسانده:

جوشونده:

خاکشی رو به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشونین و پس از سرد شدن مخلوط رو بخورین.

ضماد:

واسه رفع زخم، جراحات و رفع ورم ها، خاکشی رو کوبیده و به صورت ضماد درآرین. ضماد به صورت موضعی مورد استفاده هستش.

 

خاکشیر و لاغری (نسخه درمانی واسه لاغر شدن)

یکی از خواص مهم خاکشیر کمک به خوب کار کردن دستگاه گوارش است، اینطوری که، خاکشیر یخ مال در آب سرد به دلیل اینکه کیفیت قابض پیدا می کنه و یه داروی ضد اسهال است، اما خاکشیر در آب جوش به دلیل اینکه لینت رو زیاد می کنه، یه داروی ضد یبوست است.

واسه رژیم لاغری با خاکشیر، باید یه قاشق غذاخوری خاکشیر رو بشورید و تو یه لیوان آب ولرم حل کنین، به اون مقداری شکر یا نبات سفید اضافه کرده و هر روز صبح ناشتا، اونو بخورین و این کار رو یه مدت ادامه بدین. می بینین خیلی از مشکلات گوارشی شما بر طرف شده، باعث کاهش وزن و لاغری بدن کم کم و رسیدن به وزن ایده ال خواهد گردید، ضمن اینکه از خواص فراوون خاکشیر بر سلامت و تندرستی بدن هم بهره مند میشین.

خاکشیر و چاقی (نسخه درمانی واسه چاق شدن)

خوردن خاکشیر با شیر صبح ناشتا معده رو تقویت کرده و اشتها رو زیاد می کنه و به درمان لاغری و زیاد شدن وزن کمک می کنه. اینطوری می تونین با نوشیدن این خاکشیر صبح ناشتا به درمان لاغری و زیاد شدن وزن خود کم کم کمک کنین. به باور پزشکان درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشه اندازه تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می شه، پس آدمایی که به شیر طبیعی دسترسی دارن بهتره از شیر طبیعی و دهاتی استفاده کنن.

چگونگی مصرف خاکشیر با آب داغ و عسل

دو قاشق غذاخوری خاکشیر رو با یه لیوان آب­جوش مخلوط کرده و درب اونو بگ بعد از ده دقیقه بذارین و اونو بخورین و یه مدت به این کار مداومت کنین. این کار در درمان یبوست نقش اساسی اجرا می کنه. ده دقیقه قبل از نوشیدن، مقداری عسل به اون بزنین.

بخور خاکشیر واسه درمان سرخک و آبله مرغان

مصرف شربت خاکشیر در کودکان گرفتار به سرخک و آبله مرغان، باعث کاهش گرما داخلی و خارش برون ریزیای پوستی در اونا می شه. این شربت روزانه ۳-۴ لیوان خورده شه. واسه رفع خارش و سوزش پوست کودک در این بیماریا، خاکشیر رو روی زغال ریخته و با دود حاصله، بدن کودک رو بخور بدین.

چگونگی مصرف خاکشیر با سکنجبین (مخلوط با آب سرد)

در این حالت از قبل خاکشیر رو می شوییم و بعد به ترکیب سکنجبین و آب سرد اضافه می کنیم. کیفیت خاکشیر در این حالت دفع کنندگی عالی صفرای کبده. (خاکشیر ۲- ۳ قاشق غذاخوری و سکنجبین ۳- ۴ قاشق غذاخوری با آب سرد)

چگونگی مصرف خاکشیر واسه ضد صفرا

  •     با شربت آبلیمو (با کمی شکر شیرین شده)
  •     با آب هندوانه

مصرف خاکشیر و درمان عفونت

خاکشیر رو سوزونده و از دود حاصل از اون به صورت موضعی واسه ضد عفونی و هم اینکه آرامش درد دندون استفاده می کنیم. حتی واسه زخمای عفونی هم میشه از این حالت خاکشیر بهره برد.

چگونگی مصرف خاکشیر واسه بهبود جوش صورت

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه تره و عرق کاسنی ترکیب خوبی واسه درمان جوشای صورته. واسه به کار گیری این مخلوط کافیه یه استکان از هر کدوم از عرقای گیاهی شاه تره و کاسنی رو با هم مخلوط کرده و اونو با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنین.

  •     این نوشیدنی واسه درمان گرفتگی صدا هم استفاده می شه
  •      مدت درمان با این نسخه دست کم ۳ هفته س

چگونگی مصرف خاکشیر و کنترل فشار خون

واسه این منظور کافیه یه لیوان خاکشیر رو به خوبی بکوبید و اونو به صورت پودری نرم درآرین، بعد در ظرفی ریخته و به مرور به اون آب اضافه کنین تا خمیری یه دست به دست بیاد.

می تونین در هفته یک تا دوبار این مرهم رو روی پاهاتون بمالید و شب تا صبح با اون بخوابین. این مرهم به شما کمک می کنه تا بهتر بتونین فشارخون خود رو کنترل کنین. بهتره نوبت اول به کار گیری خمیر در طول روز باشه.

چگونگی مصرف خاکشیر و دفع سنگ کلیه

واسه جفت و جور این نسخه خونگی کافیه ۳ قاشق غذا خوری ترنجبین رو تو یه لیوان آب به مدت ۵ ساعت خیسانده و پس از این مدت اونو صاف کنین. بعد ترنجبین صاف کرده رو با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و اونو بخورین. نوشیدن این مخلوط به صورت روزانه به دفع سنگ کلیه کمک می کنه.

شربت خاکشیر و رفع بوی بد دهن

به این منظور، ترنجبین رو به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب خیس کنین و پس از صاف کردن اونو با یک تا ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کنین. این نوشیدنی رو هر روز عصر یه لیوان از شربت ترنجبین و خاکشیر رو بخورین.

بهبود لکا با خاکشیر

ترنجبین رو ۵ ساعت در آب بخیسانید و صاف شده اونو با ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کرده و بخورین. آدمایی که از این ترکیب به صورت روزانه و دائمی به مدت ۳ هفته استفاده کنن بعد از یه مدت با روشنی پوست و از بین رفتن لکای صورت و پوستشون روبه رو می شن.

چگونگی مصرف خاکشیر و عسل واسه رفع دل ضعفه

واسه جفت و جور آب عسل باید یه لیتر آب و یه کیلو عسل رو با هم بجوشونین. بعد از یه مدت که این ترکیب جوشید کفی روی اون تشکیل می شه که باید از دیگر مواد موجود در ظرف جدا شه. مابقی رو روزانه با کمی آب و خاکشیر مخلوط کرده و واسه جلوگیری از دل ضعفه در ماه رمضان استفاده کنین.

چگونگی مصرف خاکشیر در درمان اسهال

واسه جفت و جور دارو واسه اسهال کافیه خاکشیر رو بو داده و اونو با آب و عسل مخلوط کنین و به مریض بدین.

این ترکیب رو متناسب با سن مریض، هر ۲ ساعت یه بار واسه اون تجویز می کنن. اندازه مصرف این مخلوط از یه قاشق غذاخوری تا یه سوم استکان واسه خردسالان تجویز شده.

نکته: اگه خاکشیر با آب گرم مصرف شه خاصیت ملین داره و مصرف اون با آب سرد و شکر می تونه از اسهال پیشگیری کنه.

خاکشیر و جلوگیری از گرمازدگی

شربت خاکشیر یکی از خوراکی هاییه که از گذشته تا الان در طب سنتی به عنوان یه نوشیدنی با طبع سرد مطرح بوده و می تونه در فصل گرما با کاهش دمای بدن به پیشگیری از گرمازدگی کمک کنه.

چه کسائی نباید خاکشیر بخورند؟

* به آدمایی که ورم و زخم معده دارن، پیشنهاد می شه مصرف خاکشیر رو محدود کنن.

* خاکشیر رو میشه از دو تا سه سال به بالا به کودکان داد و واسه کودکان زیر این سن هم شربت خاکشیر رو صاف کرد و تنها آب اونو به کودک داد.

* آدمایی که طبع سرد دارن و از بیماریای به وجود اومده به وسیله طبع سرد از جمله روماتیسم و آرتروز رنج می برن، باید شربت خاکشیر رو محدود مصرف کنن یا مصرف اون همراه با عسل و عرق نعناع باشه.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *