از خواص درمانی اقاقیا غافل نشوید | اطلاعات دارویی

سلامت نیوز: در گذشته مردم از اقاقیا واسه درمان نوعای جورواجور مریضیا استفاده می کردن که هنوزم در علوم دارویی و خوراکی مدرن نقش مهمی داره.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، گیاه اقاقیا مدتای زیادی در میان مردم عرب و مصر باستان واسه درمان سرماخوردگی تا جذام هم اینکه آرامش محل سوختگی، مریضیای گوارشی، سرفه، اسهال خونی، سوزاک کاربرد داشته.

سایت «هلث لاین» در مطلبی تازه به بعضی از کاربرده های مهم دارویی این گیاه که الان هم مورد استفاده س، اشاره کرده که به توضیح زیره:

– منبع غنی از فیبر خوراکیه. گیاه اقاقیا به دلیل اینکه شامل درصد فیبر خوراکیه منبع غنی از این ماده هستش. این نوع از فیبر که در آب حل می شه بخش مهمی از رژیم غذایی رو تشکیل میده. هم اینکه به سیستم گوارشی کمک می کنه تا کارکرد بهتری داشته باشه و خطر دچار شدن به دیابت و مریضیای قلبی رو کم کنه.

– مریضیای گوارشی رو آرامش میده. فیبر می تونه در آرامش علائم یبوست و ناراحتیای به وجود اومده به وسیله مشکلات گوارشی از جمله سندرم روده تحریک پذیر اثر داشته باشه. با این حال فیبر موجود در اقاقیا تنها دلیل به درد بخور بودن این گیاه واسه سیستم گوارشی نیس. شیره این گیاه به تغذیه باکتریای به درد بخور در روده ها کمک می کنه.

– این گیاه امیدی واسه کنترل دیابت در آینده س. بعضی کارشناسان ادعا می کنن مکملای اقاقیا در تنظیم قندخون تاثیردارن. هرچند تا الان دلایل کلینیکی محدودی در پشتیبانی از این ادعا هست اما این موضوع به طور کامل مشخصه که فیبر غذایی نقش مهمی در تنظیم قندخون مبتلایان به دیابت نوع ۲ بازی می کنه.

– به کاهش کلسترول خون کمک می کنه. مثل دیگه فیبرهای خوراکی اقاقیا می تونه در کاهش کلسترول خون اثر داشته باشه. هرچند مطالعه انجام شده به وسیله اداره سلامت غذای اروپا نشون دهنده رابطه مستقیم بین مصرف این گیاه و سطح کلسترول نیس، اما بعضی یافته های بررسیا نشون میده اضافه کردن فیبر خوراکی به رژیم غذایی به طور زیادی در کاهش کلسترول نقش داره.

– اقاقیا واسه درمان گلودرد خوبه. اقاقیا شامل ترکیبیه که در آرامش التهاب غشاء مخاط دهن موثره. واسه همینه که در گذشته از این گیاه واسه درمان زخم، زخم دهن و علائم سرماخوردگی استفاده می شد. امروزه هم این گیاه در تولید خیلی از داروهای مورد استفاده واسه سرماخوردگی کاربرد داره.

– اقاقیا مورد تایید دندانپزشکانه. بررسیا نشون دهنده اون هستش که آدامس اقاقیا شامل خواص ضدباکتریاییه که به کنترل باکتریای مضر در دهن و عامل مریضیای لثه کمک می کنه.

– اقاقیا در کاهش وزن موثره. یکی از فوائد مصرف خوراکی های شامل فیبر خوراکی اینه که به فرد کمک می کنن به مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشه. به خاطر همین یافته های تحقیقات نشون میده مصرف آدامس اقاقیا به دلیل برخورداری از فیبر در درمان چاقی موثره.

منبع : salamatnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *